HIT.hr HIT.hr
  • Tech
    TechViše
    Kako očistiti laptop od prašine? Donosimo 7 sigurnih koraka
    Kako očistiti laptop od prašine? Donosimo 7 sigurnih koraka
    8 minuta čitanja
    Kako izabrati gaming miš? Donosimo 9 korisnih savjeta
    Kako izabrati gaming miš? Donosimo 9 korisnih savjeta
    23 minuta čitanja
    Kako produžiti trajanje baterije mobitela? Evo 9 trikova
    Kako produžiti trajanje baterije mobitela? Evo 9 trikova
    14 minuta čitanja
    Kako PDF prebaciti u Word? 9 savjeta
    Kako PDF prebaciti u Word? 9 savjeta
    17 minuta čitanja
    Kako skenirati dokument? 9 savjeta za top kvalitetu skena
    Kako skenirati dokument? 9 savjeta za top kvalitetu skena
    20 minuta čitanja
  • Biznis i zarada
    Biznis i zaradaViše
    Kako zaraditi putem newslettera? Evo 7 učinkovitih taktika
    Kako zaraditi putem newslettera? Evo 7 učinkovitih taktika
    8 minuta čitanja
    Kako zaraditi na TikToku? Top 9 ideja za kreatore sadržaja
    Kako zaraditi na TikToku? Top 9 ideja za kreatore sadržaja
    21 minuta čitanja
    Kako postati developer? 9 koraka do prve IT pozicije
    Kako postati developer? 9 koraka do prve IT pozicije
    20 minuta čitanja
    Kako zaraditi preko Pinteresta: 8 strategija za uspjeh
    Kako zaraditi preko Pinteresta? 8 strategija za uspjeh
    22 minuta čitanja
    Što je aircash i kako funkcionira? 7 najbitnijih stvari
    Što je aircash i kako funkcionira? 7 najbitnijih stvari
    20 minuta čitanja
  • Tutorijali
    TutorijaliViše
    Kako spojiti PDF dokumente? 9 razloga za online alate
    Kako spojiti PDF dokumente? 9 razloga za online alate
    20 minuta čitanja
    kako promijeniti wifi lozinku preko mobitela
    Kako promijeniti wifi lozinku preko mobitela? – Brzi vodič
    4 minuta čitanja
    mobitel se ugasio i neće se upaliti
    Mobitel se ugasio i neće se upaliti: 5 uzroka i rješenja
    7 minuta čitanja
    nestajuće poruke whatsapp
    Što su Whatsapp nestajuće poruke? – Detaljan vodič
    5 minuta čitanja
    kako isključiti talkback
    Kako isključiti TalkBack na mobitelu? Brzo i jednostavno
    4 minuta čitanja
  • Internet
    InternetViše
    Kako prepoznati phishing napad? Evo 7 znakova za zaštitu
    Kako prepoznati phishing napad? Evo 7 znakova za zaštitu
    8 minuta čitanja
    Kako poboljšati Wi‑Fi signal u stanu? Donosimo 7 rješenja
    Kako poboljšati Wi‑Fi signal u stanu? Donosimo 7 rješenja
    8 minuta čitanja
    Kako funkcionira web stranica? (20 zanimljivosti)
    28 minuta čitanja
    Kako Internet danas olakšava dolazak do potencijalnih kupaca?
    5 minuta čitanja
    kupovina online
    Top 5 savjeta za sigurno online plaćanje (2024)
    5 minuta čitanja
  • Web dizajn
  • SEO
  • Hosting
  • Gadgeti
  • Zabava
Trenutno čitate: 7 razlika između Blu ray i DVD tehnologije koje morate znati
Podijeli
Font ResizerAa
HIT.hr HIT.hr
Font ResizerAa
  • Tech
  • Biznis i zarada
  • Tutorijali
  • Internet
  • Web dizajn
  • SEO
  • Hosting
  • Gadgeti
  • Zabava
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila privatnosti
  • Kontakt
© 2022 HIT.hr. Filip Media d.o.o.. Sva prava pridržana
Tech

7 razlika između Blu ray i DVD tehnologije koje morate znati

HIT.HR
Ažurirano: 28/04/2023 11:12
HIT.HR
Podijeli
Podijeli

Što je Blu ray? Je li to neka nova vrsta DVD tehnologije? Ili? U današnje doba, postoje brojne tehnologije koje možete koristiti kako biste gledali svoje najdraže filmove i serije. Naravno, više ne koristimo kazete, ali svejedno nije lako ostati u toku sa svim novim tehnologijama koje se nude. U nastavku pričamo o Blu ray tehnologiji i koje su razlike u odnosu na DVD tehnologiju.

Što je DVD i kako pohranjuje podatke?

DVD ili Digital Versatile Disc, na hrvatskom jeziku prevedeno kao svestrani digitalni disk, optički je disk koji se koristi za pohranjivanje podataka, u rasponu od kratkog teksta do dugometražnih filmova. Sigurni smo da u svojoj kući imate bar nekoliko starih DVD-a unatoč tome što ih možda više niti ne koristite.

Ovaj oblik pohrane podataka koji je izumljen 1995. godine u Japanu, a u trgovine stigao godinu dana kasnije jako je brzo postao popularan zbog svoje pouzdanosti i mogućnosti da se pohranjuju visokokvalitetni digitalni videozapisi. 

DVD
FOTO: SHUTTERSTOCK

DVD pohranjuje i reproducira informacije na temelju „točkastog uzorka“ na svojoj površini. Naime,  na DVD  se vrlo preciznim laserom urezuju točkice, to jest jamice,. Zbog toga što su te jamice manje nego recimo čestice na videovrpci koje također služe za pohranu podataka, ovo omogućuje DVD-u da ima puno veći kapacitet za pohranu podataka. 

Snimalica zatim osvjetljava DVD laserom koji raspoznaje jamicu i ravan dio diska kao svjetlo ili tamu te koristi razmak i varijaciju u svijetlim i tamnim točkama kako bi očitao podatke. Na ovaj način u konačnici obradom podataka dobivamo naše podatke s diska. Zanimljivo je kako se filmska industrija mijenja u sklopu razvoja ovih novih medija pohrane.

Što je Blu ray disk i kako pohranjuje podatke? 

Blu ray disk ili BD je optički disk za pohranu podataka koji je razvijen 2002. godine, a u prodaju je pušten sljedeće godine. Blu ray se najčešće koristi za reprodukciju videozapisa visoke razlučivosti (HD videozapisa) zbog svoje superiornosti regularnim CD-ima i DVD-ima. 

Kod sva tri diska se podaci pohranjuju u plastični disk te su kodirani u jamama koje tvore spiralnu stazu na disku. Plavo-ljubičasti laser emitira svjetlost i tako očitava jame. Blu ray koristi kraće valne duljine od DVD-a što znači da spiralna staza koja se nalazi na plastičnom disku može biti čvršće namotana. 

S obzirom na to da ona predstavlja podatke na disku, čvršće namotan DVD rezultira u većem broju informacija. Tako Blu-ray može pohraniti 25 GB (gigabajta) podataka, a ako je dvoslojni čak 50 GB, dok su njegovi prethodnici mogli pohraniti nešto manje od 5 GB. Po tome je Blu Ray disk mnogo superiorniji naspram svojih prethodnika.

7 razlika između Blu ray i DVD tehnologije

1. Kapacitet pohrane

Kapacitet pohrane kod Blu ray diskova je izuzetno veći nego kapacitet DVD-a. Standardni DVD može nositi 4,7 GB podataka što je dovoljno za snimanje jednog dugometražnog filma. Ipak, ako je takav film dulji od dva sata već je potrebno iskoristiti ili dva DVD-a ili kupiti poseban dvoslojni DVD koji ima mogućnost pohrane 9 GB. 

S druge strane, standardan Blu ray disk može pohraniti 25 GB podataka što je otprilike 5 puta više od standardnog DVD-a. Za sve one koji žele pohraniti jako puno podataka proizveden je i dvoslojni Blu ray disk, kod kojeg ova brojka raste do ogromnih 50 GB podataka. To znači da se na njemu može držati gotovo 4,5 sati videozapisa visoke razlučivosti ili 20-ak sati standardnog videozapisa.

Jednostavnije rečeno, na ovakav disk možete snimiti i deset dugometražnih filmova. Ovaj veliki kapacitet vam također omogućuje snimanje HD videozapisa, koji su iznimno važni kod reprodukcije videozapisa na velikim ekranima.

2. Razlučivost slike

Rezolucija, to jest kvaliteta slike, iznimno je važna za gledanje videozapisa na velikim ekranima. Ovo je neupitno dio koji najviše doživljavamo, a loša kvaliteta je ono što nas može najviše odvratiti od uživanja u dobrom filmu. 

Kada uspoređujemo kvalitetu DVD videozapisa i Blu ray videozapisa, Blu ray svakako izlazi kao pobjednik iz ove bitke. DVD omogućuje standardnu razlučivost što je u nekim slučajevima sasvim dovoljno za gledanje videozapisa, ali u većini slučajeva neće pružiti vrhunski doživljaj gledanja kvalitetnijih videozapisa. 

Blu ray
FOTO: SHUTTERSTOCK

Blu ray pak omogućuje gledanje HD videozapisa visoke rezolucije, što znači da je za osobe kojima je važna kvalitetna i oštra slika Blu ray definitivno najbolji izbor. Danas se koristi i Ultra HD Blu ray koji omogućuje kodiranje još više informacija u 4K rezoluciji. Ipak, za ovakve diskove potreban je jedan od novijih playera i kompatibilni 4K Ultra HD televizor kako bi slika bila savršena onako kako je zamišljena. 

3. Kvaliteta zvuka

Kvaliteta zvuka je vrlo važna većini ljudi koji koriste DVD i Blu Ray tehnologiju i uživaju u gledanju videozapisa raznih vrsta, ali i profesionalcima. Kvaliteta zvuka je također povezana s količinom informacija smještenih na disku. 

Dakle, oštar i kvalitetan zvuk karakteristika je Blu-raya, a ne DVD-a koji iako nema jako loš zvuk neće odgovarati filmofilima i osobama koji gledaju DVD-e preko kućnog kina. Bolji audio sustav treba biti uparen s boljom kvalitetom zvuka koji nam Blu ray donosi.

4. Konstrukcija diska

Iako se DVD i Blu ray diskovi naizgled čine identičnim u konstrukciji, utori Blu ray diska međusobno su bliži jedan drugome što omogućuje pohranu veće količine podataka. 

Uz to, Blu ray diskovi napravljeni su d materijala koji je značajno otporniji na ogrebotine od DVD-a. Ovo je važno jer su fizička oštećenja na disku najčešći uzrok nepravilnog očitanja podataka. Zbog toga će podatak biti oštećen i player će imati problema s reproduciranja podataka.

Ogrebotine na DVD-u najčešći su razlog nezadovoljstva korisnika jer uzrokuju velike probleme prilikom gledanja i slušanja videozapisa koji se nalaze na njima.

5. Nova laserska tehnologija (plavi vs. crveni laser)

Već smo spomenuli da i DVD i Blu ray koriste lasere za očitavanje podataka s diskova. Ipak, razlika je u tome što DVD player koristi crveni laser valne duljine otprilike 650 nm, dok Blu ray laser, kao što mu i samo ime govori, koristi plave laserske zrake na znatno kraćim valnim duljinama od 405 nm. 

To znači da može preciznije čitati informacije i skenirati spomenute jamice te time poboljšati kvalitetu zvuka i slike zbog veće količine podataka koje nosi.

6. Svestranost

Pošto je Blu ray mlađi izum od regularnog DVD-a, isto vrijedi i za playere koji se koriste za očitavanje diskova. Naime, važno je spomenuti da Blu ray player može reproducirati i Blu ray diskove i DVD-e, a obrnuto ne vrijedi. 

Dakle, DVD playeri nisu opremljeni potrebnim laserom koji bi mogao očitati Blu ray disk. Ovo možemo gledati i kao nedostatak Blu ray diskova – oni se za razliku od DVD-a ne mogu reproducirati na bilo kojem playeru te su stoga ponekad manje sigurna opcija, pogotovo ako ne znate kakvom ćete playeru imati pristup.

7. Financijska održivost

Osobe koje koriste diskove za jednostavnu pohranu podataka i dijeljenje podataka, ali i za filmove kod kojih nije važna visoka rezolucija,  neće imati veliku prednost od kupovine Blu ray diskova, pogotovo jer su znatno skuplji od regularnih DVD-a. Blu ray disk može biti dvostruko, a ponekad i trostruko skuplji od DVD tehnologije te stoga neisplativ, osim za posebne slučajeve.

7 zanimljivosti o DVD tehnologiji

1. DVD ima zanimljive mjere: standardni DVD ima promjer 4,7 inča dok mu je debljina 0, 047 inča, što znači da mu je debljina točno 100 puta manja od promjera. 

2. Da bude još zanimljivije, čini se da se isti brojevi pojavljuju i kod kapaciteta pohrane DVD-a. Naime, standardni DVD ima kapacitet pohrane 4,7 GB.

3. Za sve filmofile slijedi zanimljivi podatak o tome koji su filmovi prvi izašli na DVD-u. To su bili Ubojice, Blade Runner, Brisač i Bjegunac. Dakle, ako ste ih sve pogledali, praktički ste pravi filmoljubac.

DVD player

4. Nakon velikog uspjeha DVD-a uslijedilo je poboljšanje koje se pojavilo u obliku HD DVD-a koji su imali mnogo bolju rezoluciju. Prva četiri filma objavljena na ovom mediju bili su Posljednji samuraj, Beba od milijun dolara, Fantom iz opere i Spokoj. 

5. Proizvođači DVD-a vjeruju da dobro očuvan DVD može imati rok trajanja čak do 100 godina. U praksi, DVD-i se često lagano oštete pa taj broj nije ni blizu onome što se očekuje.

6. Najstariji prethodnik DVD-a koji je izumljen 1995. godine nastao je davne 1958. godine pod nazivom Video Disc, da bi napredovao u Laser Disc točno 20 godina kasnije. 

7. Postoje DVD-R diskovi i DVD-RW diskovi. Na DVD-R diskove se može pisati samo jednom dok su RW (što znači rewritable) može zapisivati informacije više puta. 

5 zanimljivosti o Blu-ray tehnologiji

1. Blu-Ray tehnologija ima ovo ime zbog boje lasera koji se koristi. Riječ je o plavom laseru (da budemo precizniji moramo reći da je riječ o plavo-ljubičastom laseru), koji se koristi za čitanje i pisanje podataka. 

2. Ako se koriste plave zrake (na engleskom jeziku „blue“) zašto se ova tehnologija ne zove Blue-ray već se zove Blu-ray? Zato što se obična riječ poput „blue“ ne može zaštititi kao trademark dok se Blu-ray može.

3. Iako se zove Blu-ray ispravna kratica nije BR kao što bi pomislila većina ljudi već BD.

4. Na tržištu postoje i Ultra HD Blu-ray diskovi koji su na tržište stigli 2016. godine, a njihov je kapacitet ogromnih 100 GB. 

5. Blu-ray diskovi proizvode se od više slojeva različitih materijala koji uključuju polikarbonat, aluminij, legura srebra, silikonska smola, silikon i silicijev nitrid. 

Oznakeblu rayblu-raydvdrazliketehnologija
Podijeli ovaj članak
Facebook Twitter Copy Link Print
Podijeli
Prethodni članak Kako Chat GPT danas pomaže u izradi sadržaja za web shop?
Sljedeći članak Što su digitalni novčanici Što su digitalni novčanici i koji su najpopularniji? (Top 5)

Najnovije

Kako zaraditi putem newslettera? Evo 7 učinkovitih taktika
Kako zaraditi putem newslettera? Evo 7 učinkovitih taktika
Biznis i zarada
Kako prepoznati phishing napad? Evo 7 znakova za zaštitu
Kako prepoznati phishing napad? Evo 7 znakova za zaštitu
Internet
Kako poboljšati Wi‑Fi signal u stanu? Donosimo 7 rješenja
Kako poboljšati Wi‑Fi signal u stanu? Donosimo 7 rješenja
Internet
Kako očistiti laptop od prašine? Donosimo 7 sigurnih koraka
Kako očistiti laptop od prašine? Donosimo 7 sigurnih koraka
Tech
Copyright 2018-2024 © Sva prava pridržana.
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila privatnosti
  • Kontakt
Welcome Back!

Sign in to your account

Zaboravljena lozinka?