Rudarenje bitcoina je zahtjevnije od rudarenja zlata!
Ovi su “pukli” totalno… jesmo li pogodili što ste prvo pomislili kada ste pročitali naslov našeg članka? Da je rudarenje bitcoina zahtjevnije od … ma daj?!
Ako jeste, onda smo imali dosta sličnu početnu reakciju na ovu tezu. No, izgleda da je ta teza u potpunosti točna!
“Digitalno zlato” teže je pribaviti nego ono prirodno
“Digitalno zlato”, kako se često tepa bitcoinu, zahtjeva iznimno velike količine električne energije kako bi ga se uspjelo “izrudariti”.
Jednostavnom računicom znanstvenici su izračunali kako je u ovom trenutku jeftinije izrudariti jedan 1$ prirodnog zlata neko bitcoin u protuvrijednosti 1$!
Cijena bitcoina se konstantno mijenja, ali kako bi se trenutno izrudario 1 dolar u bitcoinu potrebno je utrošiti čak 17 MJ energije.
Druge (bitne) kriptovalute zahtjevaju manje energije, no ipak su to i dalje iznimno velike količine.
Eethereum i litecoin potrošnja je na razini od 7 MJ za dolar, dok je kod monera 14 MJ po svakom izrudarenom dolaru. Za usporedbu, jedan dolar u protuvrijednosti u platini može se rudarenjem generirati uz potrošnju od 9 MJ, u zlatu s 5 MJ, a u bakru s 4 MJ energije.
Rudarenje kriptovaluta i dalje vrlo aktualno
Kao i u svakom drugom business-u, svaka investicija je isplativa ukoliko je zarada veća od uloga.
Trenutačno se u svijetu na rudarenje bitcoin-a potroši 73 TWh električne energije na godinu, što je otprilike isto koliko potroši i cijela Austrija!
Uz veliku potrošnu energije za digitalno rudarenje ide i velik CO2 otisak, no on uvelike ovisi o izvorima električne energije koja se koristi za rudarenje. Četiri spomenute kriptovalute generiraju između 3 i 15 milijuna tona CO2 koji se godišnje ispušta u atmosferu!
Svjesni smo kako je interval između 3 i 15 milijuna iznimno velik, no za sada nažalost ne postoje preciznije informacije.
Što je potrebno za rudarenje bitcoina?
Općenito gledajući, postoje tri osnovne komponente potrebne za rudarenje bitcoin. To su kripto novčanik, softver za rudarenje i hardver za rudarenje.
1. Novčanik za kriptovalute
Trebat će vam novčanik za vašu kriptovalutu koji će pohraniti sve ono što si osigurate rudarenjem. Novčanici imaju jedinstvenu adresu koja vam omogućuje sigurno slanje i primanje kriptovaluta. Postoje mnoge vrste online novčanika, a postoje čak i offline novčanici koji ne rade na mreži. Odlučite koji je najbolji za vaše potrebe prije nego počnete rudariti.
2. Softver za rudarenje
Većina softvera za rudarenje bitcoina je besplatna za preuzimanje i korištenje, a dostupna je i za različite operativne sustave. Za popularne kriptovalute, vidjet ćete da se može koristiti više vrsta softvera. Iako će mnoge od ovih opcija biti učinkovite, male razlike mogu utjecati na vaše operacije rudarenja.
3. Hardver za rudarenje
Hardver za rudarenje bitcoina može biti najskuplja komponenta opreme za rudarenje. Trebat će vam snažno računalo, možda čak i ono koje je posebno dizajnirano isključivo za rudarenje.
Koliko košta sami početak rudarenja?
Kada bi pokušali nabaviti sve što smo spomenuli, a što vam je potrebno za rudarenje bitcoina i drugih kriptovaluta, jasno je da ne biste prošli jeftino. Potreban vam je početni vudžet od oko par tisuća dolara kako biste uopće mogli započeti, tako da postoji jedan izvjestan rizik za sve koji se odluče na ovaj posao.
ZAKLJUČAK – rudarenje bitcoina
Iako iznimno skupo i energetski zahtjevno, rudarenje kriptovaluta i dalje se smatra vrlo isplativim poslom. Riječ je o enormno manjoj mogućnosti zarade nego što je to bila u samom početku rudarenje. Možemo reći kako je ovaj posao i njegova budućnost vrlo neizvjesna, baš kao i budućnost kriptovaluta općenito.
Ako vjerujete u kriptovalutu koju želite rudariti i spremni ste preuzeti rizik, sasvim sigurno se morate nadati najboljem. Nedvojbeno rudarenje bitcoina i drugih kriptovaluta sa sobom nosi velik potencijal zarade kojem rijetki mogu odoljeti, stoga je bitno znati isplati li vam se upuštati u to ili ne.