Pojam “domena” je nešto što sigurno čujete i pročitate često ako ste na Internetu, a glavni razlog tome je što se one zapravo i tiču samog Interneta. Svaka internetska stranica ima svoju domenu koja je izuzetno bitna, a domene se mogu registrirati na stranici pod imenom Regica.
Pripremili smo zato jedan tekst u kojem ćemo se osvrnuti na tu stranicu te pokušati čitateljima pobliže objasniti što su domene, kako se registriraju te kako se koristi Regica i njoj slične stranice.
Što je domena?
Najjednostavnije rečeno, domena je ime za stranicu koje mora biti jedinstveno. Svaka stranica na Internetu ima svoju IP adresu, ali možemo reći da bi zaista bilo kaotično upisivati IP adresu za svaku stranicu koju želimo posjetiti. Zato postoje domene koje su jednostavne za zapamtiti (npr. “google.com”, ili “hit.hr”), a koje će korisnike Interneta usmjeriti na određenu IP adresu, odnosno adresu stranice koja ima upisanu domenu.
Domena se uglavnom sastoji od dva dijela, a to su SLD (engl. second-level domain) i TLD (engl. top-level domain). Ako za primjer uzmemo domenu “hit.hr”, njezin SLD dio je “hit“, a TLD dio je “.hr“.
Prilikom kreiranja domene, SLD može biti gotovo bilo što što će njezin vlasnik smisliti, ali TLD ne može. Upravo zato su TLD dijelovi domena na koje nailazite uglavnom isti, a neki od najčešćih su “.com“, “.net“, “.org” i slično. Također, svaka država će imati svoju top-level domenu, a kao što znamo i vidimo na očitom primjeru, za Hrvatsku je ona “.hr“.
Prilikom kreiranja i registracije domene, novi vlasnik mora zadovoljiti jedan uvjet, a to je da je ime domene slobodno, odnosno da se ona ne koristi jer ne mogu postojati dvije domene istog imena.
Kako registrirati domene?
Proces registracije domene nije kompliciran. Njega ćemo stoga objasniti u pet jednostavnih koraka.
- Pronađite najbolji online servis putem kojeg možete registrirati svoju novu domenu.
- Provjerite je li domena koju želite registrirati zauzeta koristeći neki od online alata koji su kreirani upravo u tu svrhu.
- Odaberite najbolje moguće ime domene jer po njemu će vaša stranica biti prepoznata od strane njezinih posjetitelja i korisnika.
- Kupite svoju domenu koristeći servise kao Regica i dovršite njezinu registraciju.
- Verificirajte svoje vlasništvo nad novonastalom domenom.
Vrijedi napomenuti da možete i kupiti domene od drugih osoba. Primjerice, domena koju ste željeli registrirati je zauzeta i to će vas motivirati da je otkupite. To možete učiniti tako da pronađete informacije o vlasniku i kontakt istoga, dogovorite cijenu za koju smatrate da je poštena za obje strane te prebacite vlasništvo.
Kako registrirati domenu koristeći servis Regica?
Iako smo ranije već spomenuli da je Regica servis koji služi za registraciju domene, nismo detaljnije objasnili kako se to može učiniti.
Na samoj stranici Regica.net, korisnik se može registrirati, a zatim na početnoj stranici provjeriti koje su slobodne domene. Ako je domena slobodna, Regica će vam ponuditi da je registrirate na period od jedne pa do 10 godina, odnosno da je nakon odabira perioda dodate u košaricu. Za svaki od perioda bit će istaknuta i njezina cijena.
Kako bi korisnik mogao platiti tražena sredstva za domenu, prvo će morati uplatiti ista na Regicu, a zatim njima platiti traženi iznos za svoju novu domenu. Iako je možda u startu zvučalo kao dosta komplicirana radnja, u principu je to sve što morate znati ako želite kupiti domenu na stranici Regica.
Za one koji imaju dodatna pitanja, na samoj se stranici nalazi obrazac kojeg korisnici mogu popuniti kako bi postavili neki upit vezan uz ono što ih zanima i zatražiti pomoć.
Savjeti za registraciju domene
Ime domene od velike je važnosti ako želite da je ljudi posjećuju i da postane popularna. Ono mora biti jednostavno, a istovremeno sadržavati ono što je sama tema stranice. Ostavimo stoga nekoliko korisnih savjeta za one koji će se odlučiti registrirati svoju domenu na stranicama kao Regica.
- Neka ime domene sadrži ono što je tema stranice jer tako i tražilicama dajete do znanja kakav je sadržaj stranice.
- Neka ime domene bude kratko jer je bitno da se lako pamti i da mu se lako može pristupiti.
- Neka ime domene bude lako za izgovoriti i napisati.
- Ime domene mora biti jedinstveno i pazite na to da ne postoje domene sličnog imena jer bi se posjetitelji mogli zabuniti.
- Izbjegavajte spojnice (-) u imenu domene. Nekada takve domene mogu izgledati neprivlačno, a i korisnici mogu pogriješiti prilikom upisa njihovog imena.
- Izbjegavajte dupla slova. Ako ime domene sadrži dva ista slova jedno do drugog, to bi moglo zbuniti eventualne posjetitelje.
- Istražite postoji li stranica koja ima sličnu domenu kao vaša. Definitivno ne želite gubiti posjetitelje jer umjesto vaše posjećuju stranicu slične domene.
- Reagirajte brzo jer netko bi u međuvremenu mogao zauzeti vašu željenu domenu.