Kada koristimo naše računalo, uglavnom nećemo odvajati previše vremena kako bismo naučili kako što funkcionira, a jedna od značajki koje su bitne svakako su računalne mreže. One mogu biti različite i dijele se u određene skupine, a upravo ćemo o njima reći nešto više.
Što su računalne mreže?
Računalne mreže su sustavi koji povezuju dva ili više uređaja kako bi im bio omogućen prijenos i dijeljenje informacija. Ti uređaji uključuju sve tipove koji imaju sposobnost dijeliti podatke te se priključiti na samu mrežu, od mobilnog telefona do poslužitelja. Oni mogu biti povezani u mreži uz žice, ali mogu biti i bežični.
Prva takva mreža kreirana je još 1960-ih godina, a kreirala ju je američka vojska. Ona je nosila ime ARPANET te je služila kako bi se preko nje dijelili podaci jer u to vrijeme računala su bila uistinu velika i bilo ih je teško seliti s jednog mjesta na drugo. Mreža je tako uvelike poboljšala efikasnost i nešto je na čemu se nastavilo raditi. Današnje su računalne mreže znatno efikasnije i koristi ih gotovo svako poslovanje.
Računalne mreže uglavnom se kategoriziraju po tome koliki prostor pokrivaju, a po toj logici, za Internet možemo reći da je “mreža svih mreža” jer pokriva gotovo cijeli svijet.
Koje računalne mreže razlikujemo
Računalne mreže možemo razlikovati na dva glavna načina. Jedan je onaj koji smo spomenuli, a radi se o razlikama ovisnim o tome koliki prostor pokrivaju, a drugi je sama namjena mreže. Prema tome, možemo reći da imamo sedam glavnih podjela računalnih mreža. Recimo koje su to.
1. PAN
PAN (engl. Personal Area Network) je osobna mreža. Radi se o najmanjoj mreži koja se nalazi na našem popisu. Ona ne pokriva neki velik prostor, najčešće se radi o jednoj sobi ili stanu i koristi je uglavnom samo jedna osoba. Ona ne povezuje velik broj uređaja, već upravo ono što se može povezati u jednoj ili dvije sobe, a to su uređaji kao računalo. mobitel i printer. Najpoznatija PAN tehnologija je Bluetooth.
2. LAN
LAN (engl. Local Area Network) je jako čest tip računalne mreže. Kao što njezino ime kaže, ona se služi kako bi povezala nekolicinu uređaja na nekom lokalnom području, a to može obuhvaćati prostore kao škole, zgrade, urede i slično.
3. WLAN
WLAN (engl. Wireless Local Area Network) je također tip LAN mreže, a jedina razlika je što se u ovom slučaju radi o bežičnoj mreži. Dakle, nisu potrebne nikakve žice za povezivanje, tako da ako koristite Wi-Fi, vi koristite WLAN mrežu.
4. MAN
MAN (engl. Metropolitan Area Network) je računalna mreža koja povezuje veći broj LAN-ova u jednu cjelinu. Prostor na kojem se koristi uglavnom su neke urbane sredine kao gradovi, a vlasništvo nad MAN mrežom uglavnom ima neka tvrtka te gotovo nikada ga nema pojedinac.
5. WAN
WAN (engl. Wide Area Network) je tip računalne mreže koji funkcionira na istom principu kao i LAN, ali uglavnom na znatno većem području te povezuje više različitih uređaja. Ona pokriva prostor veći od onog koji pokriva MAN, a najbolji primjer WAN računalne mreže naveli smo ranije. Radi se o Internetu koji povezuje uređaje diljem svijeta. WAN mrežom također ne upravlja pojedinac, a ponekad niti samo jedna organizacija, nego veći broj istih.
6. SAN
SAN (engl. Storage Area Network) je računalna mreža koja prvenstveno služi za pohranu podataka. Svrha ove mreže je i jednostavno dohvaćanje podataka te također oslobađanje prostora i poboljšavanje ukupne izvedbe izvorne mreže.
7. VPN
VPN (engl. Virtual Private Network) nije mreža koja svoj naziv nosi po području koje pokriva jer se radi o mreži koja ima posebnu namjenu. Svrha VPN-a je povećati sigurnost i privatnost kada korisnik pristupi mreži. VPN djeluje kao svojevrsni posrednik između korisnika i mreže kriptirajući podatke i skrivajući njegov identitet. Prilikom spajanja na neke javne mreže, korisnička sigurnost može biti ugrožena, a tada VPN može biti od velike koristi.
Također, uz njega korisnici mogu maskirati svoju IP adresu i tako gotovo anonimno surfati Internetom bez brige da bi netko mogao pronaći i iskoristiti njihove osobne podatke.
Ostale računalne mreže
Postoje još neki tipovi računalnih mreža koji ipak ne spadaju u ove, nazovimo ih tako, standardne, i o kojima se ne govori toliko često. Tu spadaju računalne mreže kao POLAN (engl. Passive Optical Local Area Network), EPN (engl. Enterprise Private Network), HAN (engl. Home Area Network) i druge.
Kao i ranije spomenute računalne mreže, tako se i one koriste u neke određene svrhe od kojih su najčešće:
- Komuniciranje putem e-pošte, videa, izravnih poruka itd.
- Dijeljenje uređaja kao što su printeri, skeneri itd.
- Dijeljenje datoteka
- Dijeljenje softvera i operativnih programa na udaljenim sustavima
- Jednostavan pristup i održavanje informacija
Pristup računalnim mrežama
Računalne mreže mogu biti javne ili privatne. Dok svatko može pristupiti javnim mrežama, pristup privatnim i virtualnim privatnim mrežama zahtijeva da se krajnjem korisniku dodijele pristupni podaci. U poduzećima sustavi kontrole pristupa mreži obično koriste sigurnosne protokole za kontrolu pristupa mreži. To znači da mrežnim uređajima nije dopušteno povezivanje osim ako ne zadovoljavaju unaprijed definiranu poslovnu politiku.
Dakle, privatne mreže su najpoželjnije u tvrtkama i privatnim organizacijama jer pružaju visoku sigurnost za vitalne informacije. Postoje neki čimbenici koje treba uzeti u obzir kako bi korisnici imali sigurnu vezu, zbog čega je postavljanje privatnih mreža kompliciranije.
Prvi čimbenik je broj korisnika ili uređaja koji se mogu povezati. Nadalje, web-poslužitelje treba zaštititi, budući da izloženost Internetu čini te mreže osjetljivima na zlonamjerne napade. Na kraju, potrebno je instalirati sigurnosni hardver i aplikacije poput firewalla, budući da mogu uvelike pomoći da mreža bude privatna i sigurna.