Mnogi od nas koriste računala svakog dana. Međutim, velik broj onih koji ih koriste neće znati koji su sve dijelovi računala. Iako znaju većinu, vrlo vjerojatno se neće sjetiti svih ili jednostavno ni ne znaju da oni postoje. Kada se osvrnemo na to kako računalo danas mora izgledati, možemo reći da postoji 10 različitih dijelova koji čine kompletno računalo. Recimo koji su to dijelovi i za što služe.
1. Kućište
Kućište je dio u kojem se nalaze neke bitne komponente računala. Točnije, radi se o takozvanoj “kutiji” računala, a u njoj se nalaze predodređena mjesta na koja se mogu pričvrstiti određeni dijelovi računala. U nastavku teksta ćemo i reći nešto detaljnije koji su to dijelovi računala i komponente, a možemo i naglasiti da je kućište zapravo najjednostavniji dio računala.
2. Matična ploča
Kao što je slučaj kod kućišta, i matična ploča objedinjuje komponente računala. Međutim, za razliku od kućišta koje služi samo kako bi te komponente mogle biti negdje smještene i kako bi ostale zaštićene, matična ploča sve ih povezuje u funkcionalnu cjelinu kako bi se svaka od tih komponenti mogla iskoristiti u svrhu za koju je kreirana. Matična ploča na sebi sadrži utore na koje se mogu spojiti dijelovi računala kao procesor, RAM memorija, grafička ploča i drugi koji se nalaze u nastavku ovog popisa.
3. Procesor (CPU)
Procesor je mozak računala. Vrlo često će ljudi kod sklapanja novog računala prvo odabrati procesor koji im se sviđa, a zatim sve ostale komponente. Ne može se svaki procesor spojiti na svaku matičnu ploču tako da nakon njegovog odabira, treba odabrati matičnu ploču koja ga podržava. Funkcija procesora je izvođenje različitih aritmetičko-logičkih operacija te u principu svih zadataka koje korisnik postavi računalu.
Kao mjera brzine procesora uzima se frekvencija radnog takta koja se danas uglavnom mjeri u gigahercima. Iako to čini nevjerojatno brzo, procesor s jednom jezgrom će istovremeno moći obavljati jedan zadatak, dok će procesori s više jezgri moći obavljati više zadataka istovremeno, ovisno o tome koliko jezgri posjeduju.
4. Grafička kartica
Korisnici računala se jako rijetko zapitaju kako nastaje slika koju imaju na zaslonu. Za taj je dio zaslužna grafička kartica. Kao i neki ostali dijelovi računala s popisa, ona se također spaja na matičnu ploču, a kao što smo rekli, služi kako bi korisnicima prikazala sliku na zaslonu monitora. Iako će za neke jednostavne zadatke gotovo bilo koja grafička kartica koja je kompatibilna s matičnom pločom biti dovoljna, neke od njih neće biti dostatne za, primjerice, prikaz kvalitetne slike kada korisnik želi igrati neku zahtjevnu video igru na svom računalu.
Postoji puno značajki na koje je bitno obratiti pažnju kod kupovine grafičke kartice, a neke od najvažnijih su njezin način povezivanja s matičnom pločom, memorija i grafički procesor koji se nalazi na njoj.
5. RAM memorija
RAM (Random Access Memory) je kratkoročna memorija u koju se pohranjuju podaci koji su korisniku bitni kako bi im brže mogao pristupiti. Dakle, ovaj tip memorije zapravo ne može zadržati podatke pohranjenima jednom kada se računalo isključi. Osim po tome tko je proizvođač RAM memorije, njezina se kvaliteta mjeri po samom iznosu memorije. On je uglavnom izražen u gigabajtima.
6. Tvrdi disk
Tvrdi disk je, za razliku od RAM-a, memorija koja dugoročno pohranjuje podatke. Između ostalog, na tvrdi se disk instalira i operacijski sustav računala. Tvrdi se diskovi razlikuju po svojoj količini memorije te brzini pisanja i čitanja podataka koji se pohranjuju na njih. Također, tvrdi disk možemo podijeliti i u tri grupe, ovisno o tome kolika je ta brzina:
- Klasični HDD
- SSD
- NVMe SSD
Klasični HDD je najsporiji od tri spomenute vrste, SSD je znatno brži od njega, dok je NVMe SSD najbrži tip tvrdog diska.
7. Napajanje
Sasvim logično, kako bi dijelovi računala koji čine cjelinu mogli raditi neometano, potreban im je izvor snage. Za to služi napajanje računala. Snaga napajanja mjeri se u vatima, a potrebno je voditi računa da je njegova snaga veća od ukupne snage koja je potrebna komponentama računala da bi mogle funkcionirati pravilno. Naravno, preporuka je imati napajanje koje je jače od onoga koje vam treba jer pruža fleksibilnost za eventualne buduće nadogradnje komponenti.
8. Izlazne jedinice
Izlazne jedinice računala su jedinice koje korisniku pružaju prikaz ili zvuk. Dakle, među njih se ubrajaju dijelovi računala kao monitor, zvučnici, slušalice, pisač i slično. Obično izbor ovih uređaja ovisi o željama i potrebama korisnika.
9. Ulazne jedinice
Ulazne jedinice su uređaji koji korisnicima služe kako bi unijeli neke podatke u računalo. Ti dijelovi računala su dijelovi kao miš, tipkovnica, mikrofon, skener i slično. Slično kao i kod izlaznih jedinica, uređaji koje će koristiti uglavnom ovise o samom korisniku.
10. Operacijski sustav
Iako operacijski sustav nije fizički i opipljivi dio računala, dodali smo ga na ovaj popis jer zbog njega svi dijelovi računala zapravo imaju smislenu svrhu. On koristi svaki od tih dijelova i pritom korisniku pruža sučelje putem kojeg on može kontrolirati i koristiti svaki dio svog računala. Sve ostale dijelove tako možemo ubrojati u hardver, dok je operacijski sustav softverski dio računala.