Iako živimo u vremenima u kojima se razvijaju video igre koje su toliko napredne da ponekad teško možemo razaznati što je zapravo igra, a što realnost, neke su igre kroz povijest stekle toliku popularnost da će se uvijek igrati i da ćemo uvijek znati za njih. Jedna od takvih igara svakako je Tetris. Teško je reći postoji li odrasla osoba koja ne zna što je Tetris i koja ga nije barem jednom zaigrala, ali mnogi ne znaju kako je nastao. Reći ćemo stoga nešto više o toj popularnoj igri te navesti neka mjesta na kojima je možete igrati danas i to sasvim besplatno.
Kako je nastao Tetris?
Igru koju danas znamo kao Tetris osmislio je i kreirao sovjetski inženjer Alexey Pajitnov. Htio je kreirati nešto zabavno i nije imao nikakve planove zarađivati od svoje kreacije. Bilo je to 1984. godine, u doba kada nismo znali za napredne igre kakve smo spomenuli u uvodu, već su se one bazirale na jednostavnosti i činjenici da se ne igraju protiv drugih igrača, već služe za razbijanje dosade.
Pajitnov je bio inspiriran puzzle igrom nazvanom Pentominoes, u kojoj se različiti drveni oblici raspoređuju u kutiju. U verziji te igre koju je zamislio Pajitnov, ti oblici padaju odozgo u čašu, a igrači kontroliraju oblike i usmjeravaju ih na svoje mjesto. Pajitnov je prilagodio oblike po svojoj želji te je svakom obliku dodijelio točno četiri polja. Naposljetku je igru nazvao Tetris, a to mu je ime palo na pamet jer je kombinirao latinsku riječ “tetra”, koja je prefiks za “četiri” i “tenis”, popularni sport koji je obožavao.
Pravila Tetrisa
U uvodu smo rekli kako vjerojatno ne postoji odrasla osoba koja danas ne zna pravila tetrisa, ali unatoč tome, objasnit ćemo ih za one koji možda nisu upoznati s njima.
U ovoj igri postoji samo pet različitih oblika koji zauzimaju ukupno četiri polja. Ona na ploču za igru padaju odozgo, te igrač može upravljati s njima te ih pomjerati lijevo ili desno, ili ih rotirati na načina na koji želi, ali sve dok nisu dodirnula dno. Jednom kada oblik dodirne dno, automatski će ostati na njemu u poziciji u kojoj ga je dotaknuo. Zatim će početi padati novi oblik i postupak će se ponoviti sve dok oblik ne dodirne dno.
Kada se jedna od linija na koju su padali oblici popuni, odnosno sva njezina polja budu zauzeta, taj će red nestati, a sva zauzeta polja koja se nalaze iznad njega past će na očišćena mjesta. Cilj igre je igrati je što dulje i uništavati što više redova jer jednom kada igrač ostane bez ideje gdje staviti koji oblik, njegova polja za igru mogla bi se popuniti i onemogućiti da se stvori novi oblik. Tada je igrač izgubio.
U nekim verzijama igre može se igrati neograničeno dugo na isti način, dok postoje verzije u kojima igrač napreduje kroz razine, a na svakoj razini oblici padaju sve brže i igraču ostavljaju sve manje vremena za reakciju. Također, u nekim verzijama se mogu skupljati i bodovi pa se tako one mogu igrati kompetitivno, odnosno igrači mogu pokušati skupiti biše bodova od drugih igrača.
Kompetitivno igranje
Tetris je toliko popularan da danas postoje i razna natjecanja u toj igri, od kojih je svakako najveće natjecanje Svjetsko prvenstvo. Svjetsko prvenstvo u klasičnom tetrisu (CTWC), serija je natjecanja u video igrama čiji je domaćin Portland Retro Gaming Expo. Natjecanje je pokrenuto 2010., tijekom snimanja filma Ecstasy of Order: The Tetris Masters, kako bi se odredio najbolji svjetski igrač ove igre.
U svoje prve dvije godine natjecanje se održavalo u Los Angelesu, ali je 2012. premješteno u Portland, i od tada se ondje održava jednom godišnje. Natjecatelji igraju Nintendovu verziju Tetrisa iz 1989. godine, na stvarnim Nintendo Entertainment System konzolama i starim CRT televizorima. Završne runde prenose se putem Interneta te imaju zavidno velik broj gledatelja.
Gdje igrati Tetris danas?
S obzirom na to da se radi o jako jednostavnoj igri koja ne bi ni po čemu trebala biti zahtjevna za vaše računalo, mobitel ili tablet, Tetris se može pronaći na velikom broju različitih mjesta. Najjednostavniji način za igrati ga je posjetiti stranicu Tetris.com i igrati je tamo. Postoje i druge različite popularne stranice s igrama, a gotovo svaka od njih će sadržavati Tetris. Do tih ćete stranica moći doći brzo i jednostavno ako samo upišete ime ove igre u tražilicu.
Ona se na sličan način može igrati i na mobitelima te tabletima, a u trgovini aplikacijama postoji ogroman broj različitih verzija aplikacija kreiranih upravo u svrhu igranja Tetrisa. Možemo praktički reći da je gotovo nemoguće potražiti ovu igru na Internetu te da je pritom ne pronađete. To dovoljno govori o njezinoj razini popularnosti i tome koliko je kroz svoje postojanje stekla ljubitelja diljem svijeta.