HIT.hr HIT.hr
  • Tech
    TechViše
    Program za uređivanje slika
    Koji je najbolji program za uređivanje slika u 2023.?
    8 minuta čitanja
    računalne mreže
    Računalne mreže – 7 osnovnih i što ih razlikuje
    7 minuta čitanja
    Dijelovi računala
    Koji su osnovni dijelovi računala? (Ima ih 10)
    6 minuta čitanja
    Napajanje
    Kako odabrati najbolje napajanje za svoje računalo?
    6 minuta čitanja
    HDMI
    Što je HDMI i koje 4 standardne vrste postoje?
    5 minuta čitanja
  • Biznis i zarada
    Biznis i zaradaViše
    Što je affiliate, kako zaraditi i 6 razloga za korištenje
    9 minuta čitanja
    Programski jezik
    Koji programski jezik učiti? (5 najkorisnijih)
    6 minuta čitanja
    Zašto industriji igara na sreću danas trebaju vrhunski programeri?
    6 minuta čitanja
    Organizirajte svoje bilješke pomoću ovih 15 korisnih aplikacija
    8 minuta čitanja
    6 načina kako unaprijediti poslovanje vaše online trgovine
    7 minuta čitanja
  • Tutorijali
    TutorijaliViše
    Kako vratiti obrisane slike
    Kako vratiti obrisane slike i videouratke na računalu?
    7 minuta čitanja
    Instagram
    Slike za Instagram – kako ih obraditi i objaviti?
    5 minuta čitanja
    Mobitel
    Kako koristiti skriveni broj ili blokirati nečije pozive
    5 minuta čitanja
    Word
    Numeriranje stranica u Wordu – detaljno objašnjenje
    6 minuta čitanja
    WhatsApp na računalu
    Kako koristiti Viber i WhatsApp na računalu
    5 minuta čitanja
  • Internet
    InternetViše
    Što danas korisnici očekuju od web stranica koje posjećuju?
    5 minuta čitanja
    Na kojim društvenim mrežama se oglašavati u 2023. godini?
    5 minuta čitanja
    Instagram
    Slike za Instagram – kako ih obraditi i objaviti?
    5 minuta čitanja
    4 aplikacije za dopisivanje koje ne dijele podatke
    5 minuta čitanja
    Društvene mreže su preplavljene botovima; koja je njihova svrha i koje vrste botova postoje?
    5 minuta čitanja
  • Web dizajn
  • SEO
  • Hosting
  • Gadgeti
  • Zabava
Trenutno čitate: Pojačivač Wi-Fi signala za bolji Internet: 2 vrste pojačivača
Podijeli
Aa
HIT.hr HIT.hr
Aa
  • Tech
  • Biznis i zarada
  • Tutorijali
  • Internet
  • Web dizajn
  • SEO
  • Hosting
  • Gadgeti
  • Zabava
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila privatnosti
  • Kontakt
© 2022 HIT.hr. Filip Media d.o.o.. Sva prava pridržana
Tech

Pojačivač Wi-Fi signala za bolji Internet: 2 vrste pojačivača

Ivan S
Objavljeno: 2022/12/09 at 6:52 AM
Ivan S
Podijeli
repeater
Podijeli

Danas gotovo svi doma koristimo WLAN te imamo internet router, moderniji sa Wi-Fi opcijom. To znači da uređaje doma možemo spajati na internet putem Wi-Fi konekcije prema našem internet routeru. No, što ako Wi-Fi signal nije optimalan u svakom kutku našeg doma? Kada je potrebno koristiti pojačivač Wi-Fi signala?

Sažetak
Različiti pojačivači Wi-Fi signala i razlikeImate problema spojiti se na Wi-Fi u sobi, ili nekoj drugoj prostoriji doma?Dvije vrste Wi-Fi extender uređajaWi-Fi extender kao prva opcijaZaključak za kraj

Krenut ćemo prvo sa malo terminologije, spomenuti probleme koje možete imati sa Wi-Fi konekcijom, i naravno rješenja koja svkako trebate isprobati.

Različiti pojačivači Wi-Fi signala i razlike

pojačivač wi-fi signala
Foto: Pixabay

Dakle, kada želimo pojačati Wi-Fi signal, zapravo želimo povećati područje pokrivenosti nekim signalom. U ovom konkretnom slučaju mislimo na Wi-Fi signal. Pretpostavimo da je Wi-Fi signal iz našeg routera sasvim OK, ali kako se udaljavamo taj signal bude slabiji i na kraju se izgubi.

Internet router je u ovom slučaju „odašiljač“ i on ima svoj radijus djelovanja. Ovisno o radnom okruženju, i barijerama koje se nalaze u tom radijusu, jakost Wi-Fi signala će biti različita na različitim mjestima. Doma svi imamo zidove, koji dijele i tvore različite prostorije. Da bi imali internet putem Wi-Fi konekcije, u svakoj sobi, potrebno je osigurati i optimalnu snagu tog Wi-Fi signala po sobama.

Za takve stvari nam služe različita Wi-Fi pojačala. Zapravo, pomalo neobično zvuči taj naziv u prijevodu, pa ćemo kazati da poznajemo „Wi-Fi Extender, Wi-Fi Booster i Wi-Fi Repeater“. Prevedite kako želite, ali ćemo mi kazati da je riječ o jako sličnim uređajima sa jednom te istom funkcijom. Svaki od spomenutih uređaja koristimo da bi pojačali Wi-Fi signal. Tehnički, postoje neke razlike u izvedbi svakog uređaja, ali ih koristimo u slučaju kada imamo loš Wi-Fi signal.

Imate problema spojiti se na Wi-Fi u sobi, ili nekoj drugoj prostoriji doma?

Postoji više mogućih rješenja vašem problemu. Ako ne želite kupovati Wi-Fi pojačalo (Extender) možete pokušati pozicionirati internet router na drugo mjesto u vašem domu. Potrudite se router pozicionirati u neki centralni dio, tako da signal ravnomjerno dopire u svaki kutak vašega doma.

Ako niste u mogućnosti pomjeriti router, mogli bi razmisliti o kupovini novog, boljeg routera sa jačim i kvalitetnijim antenama. Ovo se posebno odnosi na vlasnike starih internet router uređaja. Ako je kod vas slučaj da koristite router koji je star 3-4 ili više godina, svakako uzmite u obzir i kupovinu novog routera sa modernim tehnologijama i jačim Wi-Fi signalom. Pojačivač Wi-Fi signala cijenom može biti u rangu sa internet router uređajem. Stoga je razumno prvo sagledati opciju kupovine novog routera.

Ako niste riješili probleme sa lošim Wi-Fi signalom kod kuće, sada je vrijeme da razmislite o kupovini pojačivača Wi-Fi signala. Zapravo, tehnički ispravno ovaj uređaj ćemo nazvati Wi-Fi extender.

Postoji više vrsta Wi-Fi extender uređaja, a mi ćemo spomenuti dvije koje najčešće koristimo.

Dvije vrste Wi-Fi extender uređaja

Dakle, danas se najčešće koriste Wi-Fi extender uređaji koji hvataju postojeći Wi-Fi signal, te ga pojačaju i prosljeđuju dalje radeći tako veći radijus pokrivenosti. Drugi, jako dobar ali poprilično skup Extender radi na malo drugačijem principu. Extender može raditi uz pomoć kućne naponske mreže. U tom slučaju, imate dva „adaptera“ od kojih jedan uključite u utičnicu i mrežnim kabelom spojite na internet router. Drugi „adapter“ uključite u utičnicu u drugoj prostoriji, gdje želite imati optimalan Wi-Fi signal ili čak direktnu konekciju putem mrežnog kabela.

Velika prednost skupljeg uređaja je zaista velika brzina prijenosa podataka. Posebno se ovo odnosi ako i na drugom kraju vaše računalo ili prijenosnik spojite putem mrežnog kabla. Prijenos podataka između dva „adaptera“ odvija se strujnim kabelom, što znači u praksi da koristite već razvedenu naponsku mrežu za potrebe prijenosa podataka u mreži. Signal je stabilan, ne ometate rad ostalih uređaja koji rade na 220V, i nemate potrebu za nikakvim zahvatima po pitanju instaliranja i kabliranja po kući ili stanu.

Wi-Fi extender kao prva opcija

Nastavit ćemo pisati o „klasičnom“ Wi-Fi extenderu, koji prima postojeći signal, te ga pojačava i dalje prosljeđuje. Ova opcija radi jako dobro, uređaji su daleko povoljniji od gore spomenutih, a opet će zadovoljiti većinu korisnika.

pojačivač wifi signala
Foto: geekabit.co.uk

Pojačivač Wi-Fi signala u ovom slučaju radi na način da se Extender konfigurira „spoji“ na postojeći internet router. Kada ste ga spojili, možete odabrati opcije koje su vam potrebne, snagu i vrstu Wi-Fi signala koji želite da šalje. Jednom kada se Wi-Fi extender spoji, on će dalje slati novi signal sa zadatim SSID nazivom, i ostalim parametrima koje ste konfigurirali.

U praksi, vaš internet router može biti u dnevnom boravku, iz TV uređaja. Wi-Fi extender pozicionirate u hodnik, uparite ga sa internet routerom i pustite ga da radi. U vašoj sobi, umjesto da hvatate signal internet routera, vaš mobitel, ili prijenosnik možete spojiti na novi SSID sa novim i jačim signalom.

Što se tiče sigurnosti mreže, tu se ne trebate brinuti jer se pojačivač Wi-Fi signala također povezuje na internet router sigurnom konekcijom. Signal koji dalje odašilje, ima sigurnost koju ste zadali tijekom konfiguriranja. Možete odabrati da SSID bude skriven, te druge sigurnosne postavke za spajanje (WEP, WPA, WPA2 i druge).

Zaključak za kraj

pojačivač wi-fi signala
Foto: Unsplash

Pojačivač Wi-Fi signala je svakako dobrodošla opcija svima koji iz nekog razloga imaju smetnje u svom domu. Wi-Fi signal može biti slab zbog udaljenosti, zbog zidova ili zastarjelog internet routera.

U slučaju da imate dobar internet router, a opet teško lovite Wi-Fi signal u sobama, svakako razmislite da kupite pojačivač Wi-Fi signala, koji možete bolje pozicionirati da bi pojačali domet signala. Wi-Fi extender nudi baš to, lakoću pozicioniranja za ravnomjerniju raspodjelu signala, i pojačavanje postojećeg Wi-Fi signala. Sigurnosni aspekti su pokriveni, baš kao i kod drugih internet Wi-Fi router uređaja. Na vašu mrežu se neće moći spajati nitko, bez vašeg odobrenja i unosa sigurnosnih zaporki. Stoga se tako nešto čini sjajnom kupovinom.

Oznake internet router, Wi-Fi
Podijeli ovaj članak
Facebook Twitter Copy Link Print
Podijeli
Autor: Ivan S
Višegodišnji korisnik WordPress platforme, freelancer i autor većeg broja objavljenih tekstova.
Prethodni članak Marvel film: Tražite najbolje filmske naslove Marvel Studios?
Sljedeći članak E – čitači : sve što trebate znati o njima

Najnovije

Program za uređivanje slika
Koji je najbolji program za uređivanje slika u 2023.?
Tech Zabava
Legalne kladionice u Hrvatskoj
Koje su sve kladionice legalne u Hrvatskoj u 2023. godini?
Zabava
Što danas korisnici očekuju od web stranica koje posjećuju?
Internet
Na kojim društvenim mrežama se oglašavati u 2023. godini?
Internet

Copyright 2018-2023 © Filip Media d.o.o. Sva prava pridržana.

  • Uvjeti korištenja
  • Pravila privatnosti
  • Kontakt
Welcome Back!

Sign in to your account

Zaboravljena lozinka?