Danas je gotovo nemoguće zamisliti život bez fotografiranja. Svaki mobilni uređaj ima barem jednu kameru koja je vrlo kvalitetna, tako da svaki proživljeni trenutak može biti zapamćen zauvijek uz samo par poteza prstom na mobilnom uređaju. Međutim, ponekad uhvaćena fotografija nije savršena i postoji poneki detalj koji bi se mogao dotjerati kako bi ona izgledala lijepo na društvenim mrežama poput Instagrama. Tada na scenu stupa dobar program za uređivanje slika.
Uz taj tip programa moguće je na gotovo sve zamislive načine uređivati sliku te čak učiniti da ona izgleda kao da ju je kreirao profesionalni fotograf. Najbolja stvar u svemu tome je što se slika može uređivati potpuno besplatno. Upravo zato donosimo najboljih pet besplatnih programa za uređivanje slika u 2023. godini.
1. PhotoDirector Essential
PhotoDirector Essential je program za uređivanje slika koji omogućuje kreatorima svih razina iskustava pretvaranje slika u prava remek-djela. On kombinira obradu fotografija i funkcije organizacije s nekim moćnim alatima koje posjeduje Photoshop, kao što su poboljšanje kvalitete i razne izmjene. Možda i najbolja stvar vezana uz ovaj program za uređivanje slika je činjenica da ne morate pretjerano dugo učiti kako ga koristiti, već ga je jako lako za savladati.
Njegovu tehnologiju prepoznavanja lica pokreće AI koji će također pomoći u pojednostavljenju vašeg organizacijskog procesa, čineći PhotoDirector Essential najboljim organizatorom fotografija za početnike. Moguće je kombinirati i više fotografija pomoću automatskog kreatora slajdova, pa čak i dodati pozadinsku glazbu.
Neke od značajki koje još vrijedi istaknuti su primjena maski, filtriranje slojeva, efekti zamućenja, prilagođavanje poravnanja i transformiranje fotografija od 360 stupnjeva u panoramske. Ovaj program za uređivanje slika također je odličan izbor za osnovna uređivanja, kao što su dodavanje teksta, obrezivanje, rotiranje ili okretanje fotografija.
2. Photoscape X
Photoscape X je najbolji program za uređivanje slika za svakoga tko treba uređivati više slika odjednom. Iako se uz njega može skupno uređivati slike koristeći bilo koji Photoscapeov alat, on dolazi s namjenskim alatima kao što su skupna promjena veličine, skupno preimenovanje i skupna promjena formata.
Za Photoscape X se može reći da nije samo besplatni uređivač, već i preglednik fotografija, GIF kreator, alat za snimanje zaslona i još mnogo toga. Dolazi s nekoliko automatskih načina za stvaranje efekata boja kao što su alat za raspršivanje boja, selektivna podešavanja boja i efekt zamjene boja.
Iako je vrlo lako savladati neke njegove osnove, potrebno je nešto vremena provesti proučavajući neke njegove naprednije značajke. No, sve u svemu, zasluženo se našao na našem popisu.
3. BeFunky
Kada je u pitanju najbolji program za uređivanje slika, mnogim korisnicima na pamet će pasti BeFunky. On sadrži 10 modula za uređivanje fotografija, a moguće je brzo pregledavati jednostavno sučelje za uređivanje kako bi se promijenio izgled predložaka, učitalo slike i izvršilo neke manje izmjene.
Ovaj besplatni uređivač fotografija nudi mnoge alate, značajke i funkcije koje početnici trebaju za poboljšanje fotografija, ručno podešavanje boje i osvjetljenja te stvaranje prilagodljivih kolaža ili grafika. Besplatna inačica ovog programa će omogućiti samo uređivanje slika s otprilike jednom trećinom alata platforme, a korisnici koji bi mogli poželjeti više opcija mogu iskoristiti mogućnost nadogradnje na BeFunky Premium. Taj čin će otključati više alata za uređivanje slika kao što su alati za izrezivanje, zamjenu pozadine, zamjenu boja i još mnogo toga.
4. Pixlr
Pixlr je vrlo jednostavan besplatni program za uređivanje slika koji je prigodan za početnike, ali i nešto iskusnije uređivače kojima je potrebno brzo rješenje. Nema neko komplicirano sučelje pa je tako vrlo lako locirati alate kao što su kistovi i žigovi ili pak izvršiti manje prilagodbe boje i osvjetljenja fotografije.
Taj pojednostavljeni izgled Pixlra i minimalistički prikaz alata pomažu početnicima pojednostaviti postupak uređivanja slika. Program podržava slojeve i maske te ima nekoliko bitnih alata za uređivanje fotografija kao što su prilagodljivi kistovi i vizualni efekti. Naprednim korisnicima koji vješto barataju Photoshopom bit će poznate alatne trake programa.
Jedan od razloga zašto se ovaj program nije našao više na popisu su situacije u kojima se program zna srušiti i reklame ponekad smanjuju funkcionalnost te estetsku privlačnost programa. No, kada je riječ o početnicima, a posebice onima koji se žele zabaviti uređujući slike, Pixlr je i više nego dobro rješenje.
5. Fotor
Fotor je jedan od najboljih besplatnih programa za uređivanje slika zbog niza alata za podešavanje boja. Većina tih alata dostupna je besplatno, uključujući podešavanja za sjene, temperaturu, nijansu, svjetlinu, pa čak i nekoliko efekata raspršivanja boja. Svi ovi alati jednostavni su za korištenje i nude klizače za precizno podešavanje.
Za one koji preferiraju rješenje jednim klikom, mnogi od Fotorovih unaprijed postavljenih filtera također su dostupni besplatno. Ovaj program za uređivanje slika jednostavan je za navigaciju, a čak ni oni koji ga prvi put koriste ne bi trebali imati problema s pronalaženjem potrebnih značajki. Svaki alat koji se može odabrati ima informativni okvir koji se pojavljuje i objašnjava što je alat i kako ga koristiti.
U ovom je programu vrlo lako vidjeti koji su alati besplatni, a koji Premium. Uz to je moguće isprobati sve značajke koje se plaćaju, ali nije moguće preuzeti sliku.
Kako odabrati najbolji program za uređivanje slika za sebe?
Postoji nekoliko značajki po kojima se može izabrati najbolji program za uređivanje slika. No, značajke koje vrijedi posebno izdvojiti, a mogu se primijeniti na svakog korisnika su razina vještine potrebne za korištenje, besplatne značajke i općeniti dojam.
Naravno, kako bi se neki program mogao koristiti na najbolji mogući način, potrebno je posjedovati određenu razinu vještine. Neki će je već imati od ranije, dok će neki steći tu vještinu samim korištenjem i vježbanjem u programu. Dakle, svaki korisnik bi sam trebao znati koja je njegova razina znanja te ima li želje i volje učiti ili pak želi program koji je odmah u startu jako jednostavan i lak za korištenje.
Niti jedan program za uređivanje slika nije besplatan u svojoj potpunosti, već ima neke značajke koje je potrebno nadoplatiti. Na korisnicima je odluka sviđa li im se besplatna ponuda programa ili pak smatraju da ona može biti i bogatija. Također, sami trebaju donijeti odluku žele li nadoplatiti za neke posebne značajke te isplati li im se to u konačnici.
Na kraju je tu i općeniti dojam. Radi se o procjeni samog korisnika isplati li mu se koristiti neki program ili ne te može li on zadovoljiti sve njegove potrebe kada je uređivanje slika u pitanju. Mnogi će korisnici imati neke svoje preferencije, a zato smo na naš popis uvrstili čak pet programa koji bi im se mogli svidjeti.