Napajanje za računalo je jedna od komponenti koje mnogi pomalo zanemare kada grade svoju konfiguraciju. Naravno, radi se o komponenti bez koje računalo jednostavno ne može raditi, ali obično na nju nije stavljen neki veliki naglasak. Uglavnom je odmah po imenu jasno da se radi o jedinici koja je zaslužna za napajanje računala i nema nekih prevelikih komplikacija kada biramo koje kupiti. Međutim, nepravilnim odabirom ove komponente, lako je moguće da bi nam se upravo ona mogla u nekoj skorijoj budućnosti pokvariti prva pa je zato bitno ipak posvetiti nešto vremena odabiru.
Objasnimo stoga neke od jednostavnih koraka koje je potrebno poduzeti prilikom odabira idealnog napajanja za vaše računalo.
Napajanje od koliko vata je dovoljno?
Prilikom odabira novog napajanja jedno od najčešćih pitanja je svakako koliko će vata biti dovoljno? Kao što je to često slučaj u svijetu sklapanja komponenti računala, odgovor uvelike varira ovisno o potrebama vašeg sustava. Općenito, složeniji sustavi zahtijevaju više energije za rad.
Uglavnom je nemoguće u brojku znati koliko vata će biti potrebno za pravilan rad računala. Međutim, postoje različiti kalkulatori u koje se može upisati koje komponente imate, a zatim doći do odgovora koliko one uglavnom vata troše. Vrijedi svakako napomenuti i da ako ćete već učiniti grešku prilikom izračuna, bolje je da izračunate veću vrijednost od prave nego manju. Ako ste izračunali da će vaš sustav koristiti 500 vata, odabir napajanja s izlaznom snagom od 600 ili 650 vata mogao bi biti dobra opcija. Osim što će vam računalo tako funkcionirati normalno, ostavljate si i nešto prostora za eventualnu nadogradnju računala.
Kupite napajanje provjerenih brendova
Kao svaki proizvod, tako i napajanja imaju svoje brendove koji su nešto kvalitetniji od ostalih na tržištu. Osim same kvalitete i dugovječnosti, jedan je bitan detalj koji ih razlikuje od drugih. Naime, nije ništa neuobičajeno kupiti napajanje neke nepoznate marke, a zatim nakon njegovog spajanja shvatiti da zapravo nije onolike snage koliko je istaknuto. To se zna dogoditi često i zato je uvijek potrebno dodatno se raspitati, pa čak i pročitati neke od recenzija koje se mogu pronaći na Internetu.
Nedovoljno jaka napajanja mogu ponekad i raditi, ali će se isto tako možda dogoditi i da se računalo gasi samo od sebe, a nećete biti sigurni zašto.
Zaštita
S obzirom da je napajanje komponenta koja rukuje s velikom količinom snage, zaštita sustava je važna stavka. Kvalitetno napajanje trebalo bi imati ugrađenu zaštitu od kvara. Ona se ne bi trebala fokusirati samo na zaštitu samog napajanja, već i na zaštitu vašeg sustava. Najčešći primjer kada je sustav ugrožen je strujni udar. Napajanje i matična ploča jedine su komponente osobnog računala koje se izravno povezuju s gotovo svakim drugim dijelom hardvera u vašem sustavu.
Svakako istražite ima li napajanje koje želite ugrađenu zaštitu koja je poznata kao OVP (engl. “Over Voltage Protection”). Ona isključuje napajanje automatski ako se otkrije previsok napon. Ostale sigurnosne značajke uključuju funkcije poput zaštite od kratkog spoja. Zaista bi bila ogromna šteta kupiti ono koje ne pruža dovoljnu količinu zaštite jer to može dovesti do većih troškova.
Potencijalne nadogradnje
Ranije smo spomenuli da je bolje kupiti nešto jače napajanje od onoga što vam uistinu treba nego slabije. Ako ste nešto bolje upućeni u slaganje konfiguracija računala, moći ćete planirati unaprijed. To znači da ako često volite nadograđivati svoju konfiguraciju, takvom kupnjom moći ćete to činiti bez brige.
Također, ako kupujete računalo koje je unaprijed spojeno za vas, istražite kolika je snaga njegovog napajanja i potrošnja. Tako ćete znati hoćete li ga moći nadograđivati u budućnosti, bez potrebe za kupovinom novog napajanja.
Konektori
Napajanje je beskorisno ako se ne može spojiti i napajati svaku komponentu vašeg računala. To znači da mora imati sve potrebne vrste konektora. Prvi konektor koji treba razmotriti je glavni konektor koji napaja matičnu ploču. Ovaj konektor dolazi u dvije vrste, 20-pinski i 24-pinski. Potonji je sve popularniji i vjerojatno će vaše napajanje pružiti obje opcije. Međutim, svakako provjerite da budete sigurni.
Sljedeći je konektor za napajanje procesora, koji dolazi u 4-pinskoj i 8-pinskoj verziji. Kao i s glavnim priključkom, mnoge su moderne matične ploče prešle na veći format. Opet, provjerite je li vaše napajanje kompatibilno.
Najčešće korišteni konektor za napajanje je 4-pinski Molex konektor. Koristi se za različite komponente, uključujući starije HDD-ove, optičke pogone, ventilatore i određene druge uređaje.
Estetika
Iako su kablovi napajanja uglavnom dovoljno dugi da dosegnu svaku komponentu na koju se moraju spojiti, postoje različiti oblici kućišta u kojima napajanje ne stoji na istom dijelu. Tada je bitno da ste sigurni kako svaka komponenta može biti spojena na napajanje. U suprotnom biste morali napajanje postaviti na neko mjesto koje nije previđeno za njega, a to može biti čak i opasno.
Bitno je stoga voditi računa čak i o njegovom izgledu te pojedinim kablovima koji će vam biti potrebni za njegovo spajanje. Ako sve komponente kupujete istovremeno, vodite računa o tome kakvo kućište kupujete i gdje je u njemu mjesto za napajanje u odnosu na ostale komponente.